دیوار

اولین دیوار کی ساخته شد؟ از اولین باری که بشر خواست خانه بسازد، از وقتی که خواست از غار بیرون بیاید و در کنار رودخانه­‌ها ساکن شود. اولین دیوارها  مسلماً آجری نبوده‌­اند. از سنگ ساخته شده‌­اند. در برخی جاها هم که سنگ نبود و خاک بیش‌تر بود، خاک را گل کرده­‌اند و خشت ساخته­‌اند. بعد از آن هم یاد گرفته‌­اند که خشت­‌ها را بگذارند توی کوره و بپزند تا سفت و محکم شود.

کار دیوار جدا کردن است. جدا کردن آدم از محیط اطرافش؛ از بیرون، جنگل، بیابان، کوچه،  مردم، حیوانات.

آن­‌هایی که درون دیوارها هستند از آن‌­هایی که بیرون دیوارها هستند به هم نزدیک­‌ترند. پس دیوار فقط برای حل سرما و گرما ساخته نشد. دیوار، یک عده آدمی را که به هم نزدیک هستند از کسانی که به آن­ها نزدیک نیستند جدا می­‌کند.

دیوار می­‌تواند آجری نباشد. می­‌تواند چوبی، سنگی، گلی، سیمانی، بتنی باشد. به نظرمن دیوار می‌­تواند از جنس فکر هم باشد؛ از جنس فکر و عقیده. دیوارهای فکری بین ما و کسانی که از ما دور هستند کشیده می­‌شوند. هم ما این دیوار را می‌­سازیم و هم دیگران. دیوارهایی دو لایه از جنس فکر. در این میان اگر کسی خواست دیوارهای خودش را خراب کند و به افکار کسی دیگر نزدیک شود باز هم دیوار فکری آن دیگری هست.

دیوار می‌­تواند از جنس عقیده هم باشد. البته عقیده، از نظر من واژه مقدسی است. لزوما دیوارِ از جنس عقیده چیز بدی نیست.

هر کدام از دیوارها، وقتی بد هستند که در نداشته باشند. یعنی راهی برای رد شدن در مواقع لزوم نداشته باشند.

شاید گاهی لازم شد اجازه دهیم یک فکر بیاید توی مغزمان. شاید لازم شد یک وقت یک فکر را از مغزمان بیرون کنیم. شاید یک روز یکی خواست درون خانه ما بیاید، شاید یک روز ما خواستیم برویم بیرون، میان آدم­‌ها. پس دیوار باید در داشته باشد. باید در جای خود و با بلندی مناسب ساخته شده باشد. دیوار نباید زیادی کوتاه باشد، تا هر که خواست از بالایش بپرد این طرف یا آن طرف! در مورد این که تا چه حد باید بلند باشد نظری ندارم. چون روی داشتن در تأکید کافی داشتم دیگر لزومی نمی­‌بینم برای حداکثر بلند بودن دیوار حدی تعیین کنم!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.