سیر عشق | عاشقانه­‌ای واقع‌­بینانه از آلن دوباتن

در لحظاتی که متوجه می‌­شویم معشوق درکمان می­‌کند، خیلی بیش‌­تر از حدی که دیگران تا کنون درک کرده‌­اند، و شاید حتی بهتر از وقتی که خودمان ابعاد آشفته، خجالت­‌آور و ننگین خود را درک می­‌کنیم، عشق به اوج خود می‌­رسد. همان وقتی که شخص دیگری می‌­فهمد ما کیستیم و هم با همدردی می‌­کند و هم ما را می‌­بخشد؛ چرا که آنچه دیگران درک می­‌کنند، پایه‌­گذار توانایی ما برای اطمینان کردن و بخشش است. عشق پاداش قدردانی از شمّ درونی معشوق نسبت به روان مغشوش و متلاطم ماست.

سیر عشق
آلن دوباتن

مدتی پیش، کتاب “سیر عشق” را از “آلن دوباتن” خواندم. اول از همه، باید بگویم که خواندن کتاب دوباتن تصورتان را از عشق تغییر می‌­دهد. شاید اولش جالب به نظر نیاید، اما در واقع نگاه واقع­‌بینانه‌­اش به مقوله عشق، مفید است. خوبی­‌اش در این است که می­‌فهمیم وقتی در عشق پیش می‌­رویم، وضعیت عشق و رابطه دونفره تغییر می‌­کند، نباید این تغییرات را به معنای مردن عشق بگذاریم. باید این تصور قدیمی را کنار بگذاریم که وقتی آدم­‌ها ازدواج می­‌کنند، عشق می­‌میرد، یا آن عشقی واقعی است که ده سال بعد هم مثل روزهای اول تند و پرحرارت باشد.

کتاب داستان­‌گونه­‌ای است که در خلال آن نویسنده با لحنی ­جدی و در عین حال جذاب نکته­‌های مهم را بیان می­‌کند. دوباتن بخش‌بندی جالبی از مطالب کتاب ارائه کرده­‌است؛ ماجرا را از آشنایی ربیع، مردی لبنانی‌­تبار و کرستن آغاز می­‌کند، قصه را از روزهایی که این دو به یکدیگر، به عنوان یک ضروت و بخش مهمی از وجودشان نگاه می­‌کنند عبور می­‌دهد و آن را تا وقتی که این زوج بچه­‌دار شده‌­اند و بچه­‌هایشان رشد کرده و به بلوغ رسیده­‌اند، ادامه می‌­دهد. در کتاب به دردسرهای بچه آوردن، بزرگ کردنش، مسئولیت­‌هایش، درگیر شدن والدین با هم به خاطر بچه و حتی صمیمی شدن با هم به خاطر بچه، خیلی خوب و در عین حال مختصر، پرداخته شده‌­است. نمی­‌گویم هرچه را که در کتاب نوشته شده قبول دارم، مثلاً در فصل­‌هایی که در آن به موضوعاتی مثل خیانت می­‌پردازد، بخش­‌های کوچکی از داستان، این تصور را به وجود می­‌آورد که نویسنده برخی مصادیق خیانت را توجیه می­‌کند. اما در مجموع هر مطلبی از کتاب، در حقیقت جزئی جدایی ناپذیر از زندگی است و زندگی هر کسی ممکن است چنین سیری داشته باشد.

ما خواسته‌­هایمان را از شریک زندگی‌­مان طلب می­‌کنیم، و راجع به آن­ها بسیار غیر منطقی می‌شویم، چون یقین داریم کسی که جنبه­‌های مبهم شخصیت ما را درک می­‌کند، کسی که حضورش بسیاری از گرفتاری‌­های ما را حل می­‌کند، به نوعی باید این توانایی را هم داشته باشد که همه مسائل زندگی‌­مان را سامان دهد. ما با ادای نوع خاصی از احترام که در تمام دوران بزرگسالی وصفش را شنیده‌­ایم، همچون کودکی که با ترس به توانایی­‌های ظاهراً معجزه‌­آسای پدر و مادرش احترام می­‌گذارد، توانایی‌­های طرف مقابل را اغراق‌­آمیزانه بزرگ جلوه می‌­دهیم.

سیر عشق
آلن دوباتن

کتاب سیر عشق، از همه بیش‌­تر به این درد می‌­خورد که وقتی عاشق می­‌شویم و تصمیم می‌گیریم که ازدواج کنیم، بدانیم همیشه قرار نیست رابطه ما به شور و  حرارت روزهای اول باشد و عشق و احساس ما به لایه­‌های دیگری از وجودمان منتقل می­‌شود و در چهره­‌های مختلفی ظاهر می‌­شود.

به نظر من، خواندن سیر عشق برای دور ریختن توهم‌­ها، درمان ناامیدی­‌های عشقی و سردی روابط عاطفی بین زوج­‌هایی که چندسالی است ازدواج کرده­‌اند، خیلی مفید است. سیر عشق، عشق را در بستر واقعیت­‌های زندگی به شما نشان می­‌دهد. توصیه می­‌کنم حتما این کتاب خوب را بخوانید،  چون خواندنش باعث می‌­شود در هر مرحله از زندگی و رابطه­‌تان بتوانید درک بهتری از طرف مقابل و موقعیتی که در آن قرار گرفته‌­اید داشته باشید. همچنین می­‌تواند از شما فردی بسازد که همدلی بالایی دارد. می­‌تواند از شما یک شریک خوب برای زندگی بسازد. البته اگر توصیه­‌هایش را جدی بگیرید، بیش­تر یاد بگیرید و هر روز ذهن و شخصیت خود را تازه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.