my grandfather

رفته‌رفته عمر من آمد به شصت…

پدر بزرگم پارسال رفت. کجا؟ به قول گفتنی به رحمت خدا.

دیرزمانی است که می‌­خواهم درباره او بنویسم. هزار خاطره و حرف هست که درباره‌­اش بگویم، اما هربار که دست به نوشتن می­‌برم ذهنم از هر کلمه و جمله‌­ای خالی می‌­شود.

گرچه پدربزرگم چشم‌­های آبی داشت، به هیچ کدام از بچه­‌ها و نوه­‌هایش از آن چشم‌­ها نداد، به جز یکی، آن هم نه آبی آبی! اما چه اشکالی دارد؟ “پیرمرد چشم ما بود”.

از وقتی چشم­‌هایش را جراحی کرده بود، آبی بی‌­رمق ناشناسی از دریچه چشم‌هایش سوسو می­‌زد. دیگر زلال نبود و کدر شده بود. اما خوب می‌­دید و هرگز به عینک نیاز پیدا نکرد.

دوسال آخر عمرش فراموشی گرفته بود، تا حدی که هیچ کدام از ما را به یاد نمی­‌آورد و نمی‌شناخت، انگار که ما هرگز در زندگی­‌اش نبوده‌­ا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یم.

پدربزرگم همیشه در فکر و خیال مرگ بود. شاید در دلش از مرگ می­‌ترسید و این باعث می‌­شد هربار که بیمار یا بدحال می‌­شود با حالتی ترسیده و نگران بگوید آی مُردم! آی مُردم! نمی­‌دانم چه بیماری­‌ای داشت که گاهی حالش بد می­‌شد و حالتی شبیه تشنج و غش پیدا می­‌کرد. با این حال تا قبل از اینکه مریض شود و بمیرد، تنش در سلامت کامل بود، سالم برای یک پیرمرد نود ساله. وقتی مُرد نود و نیم سالش بود! هرچه ناتوانی­ داشت  از کهولت بود، نه از بیماری. تا آخرین هفته زندگی‌­اش همه قوا و جهاز جسمانی­‌اش، جز هوش و حافظه، سرجایشان بودند. البته غیر از دندان­‌ها که سال­‌ها پیش بدن را ترک کرده و جای خود را به یک دست دندان مصنوعی داده بودند.

ما به پدربزرگمان می‌گفتیم “آقا”. معلوم بود که آقا، مادربزرگم را خیلی دوست دارد. عشق از چشم­‌هایش پیدا بود. پیدا بود که چقدر دلش بسته است به آن کسی که یک عمر با او زندگی کرده است. تا وقتی که مادربزرگ برود نمی‌­دانستیم که این ­قدر وضع حافظه آقا خراب است. تا لحظه مرگ مادربزرگ، آن دو باهم در خانه خودشان زندگی می­‌کردند و بابا و عمه­‌ها هر روز یا هر دو روز بهشان سر می­‌زدند. وقتی مادربزرگ رفت، دیگر دل بابای ما طاقت نیاورد و پدربزرگ را آورد پیش ما. تازه آن جا بود که ما فهمیدیم پدربزرگ ما هیچ چیز و هیچ کس را به یاد ندارد. شاید هم ناگهان همه چیز را، غیر از چند چیز و چند نفر، عمداً به باد فراموشی سپرد تا باقی عمرش تنهایی را نفهمد. دلش می‌­خواست در داستان­‌های خودش زندگی کند، در فهم و ادراک خودش از روزها. زمان را نمی‌­دانست، نه می­‌دانست در چه سالی هستیم، نه چه فصلی، نه چه ماهی، نه چه روزی؛ حتی ماه رمضان و محرم و صفر را  دیگر نمی­‌دانست. عجیب بود. او که هشتاد سال همسایه مسجد بود و هر شب در صف نماز جماعت، هر سال، هر روز ماه رمضان مراسم ختم قرآن دعوت بود، و هر محرم بساط نذر چای و شربت زعفرانی‌­اش به راه بود، سال آخر عمرش حتی ذهنش یاری نمی‌­کرد که نماز بخواند.  بیش­تر در دنیای مرحومان و سفرکردگان سیر می­‌کرد و سراغ آن­ها را می­‌گرفت. هر کسی را که سراغ می­‌گرفت، بابا می­‌گفت او که مرده است، او سال‌هاست مرده است! مادر می‌­گفت وقتی کسی نزدیک مرگش باشد و دیگر مشغول بریدن از دنیاست، بیش‌تر با مرده­‌ها حشر و نشر دارد.

وقتی آقا به خانه ما آمد، طاقت نمی­‌آورد که بماند، می‌­خواست برود. اما در خانه خودش کسی نبود که از او مراقبت کند. وسایل اتاق خودشان را در یکی از اتاق­‌های خانه خودمان چیدیم تا احساس آشنایی کند. وقتی می­‌خواست از اتاقش به خانه بیاید باید یک قدم توی حیاط می­‌گذاشت، دو پله بالا می‌­آمد و می­‌رسید به ورودی نشیمن خانه. وقتی که می­‌خواست از پله­‌ها بالا بیاید ما را صدا می­‌زد که برویم  دستش را بگیریم و عصای دیگرش شویم. گاهی می­‌گفت بیایید دست خاله‌تان را هم بگیرید تا بیاید، منظورش مادربزرگمان بود. ما هم هرچه می­‌گفتیم آن ­جا که کسی نیست او باور نداشت و باز فرمایشش تکرار می­‌کرد. ما هم مجبور می‌­شدیم بگوییم چشم! به اتاقش می­‌رفتیم و برمی­‌گشتیم. می­‌گفتیم خاله گفت من نمی‌­آ‌یم، می­‌خواهم بخوابم، بعد می‌­آیم. وقتی دستش را می­‌گرفتیم و می­‌بردیم و می­‌آوردیم آن قدر دعایمان می­‌کرد که اگر خدا دعایش را اجابت کند مطمئنم عاقبت بخیر می‌­شویم!

خیلی وقت­‌ها می‌­آمد، پنج دقیقه می‌نشست و باز برمی­‌خاست و می­‌رفت به اتاق خودش. دو دقیقه دیگر باز برمی­‌گشت به خانه. آرام و قرار نداشت. نمی­‌توانست یک جا بماند. گاهی نشسته  روی مبل مخصوصش چرت می­‌زد. گاهی هم یکی از ما را  به حرف می­‌گرفت و از زمین و آسمان داستان می‌­ساخت. ما را نمی‌­شناخت. خودش برایمان اسم­‌های جدیدی گذاشته بود و  هربار هر کس را به اسم دیگری صدا می‌­زد.

روزی صدبار دستور می­‌داد به بابا زنگ بزنیم که بیابد. دفتر تلفنش هم همیشه همراهش بود. دفترش را باز می‌­کرد و بابای خودمان را به ما معرفی می­‌کرد و می­‌گفت به پسرم زنگ بزنید بگویید که آقات دارد می‌­میرد!

وقتی جوان­تر بود قرآن می­‌خواند. کلی نوار از صدای خودش ضبط کرده­ بود که سرنوشت هیچ کدامشان را نمی­‌دانم. نمی‌­دانم دست کیست؟ اصلا هنوز وجود دارند یا نه؟ صدای پرقدرت و رسایی داشت.

آقا از شصت سالگی منتظر مرگ بود. از همان زمان ترس از مرگ به جانش افتاده بود. هیچ چیز دیگری نبود که بخواهد در زندگی به دست بیاورد. شعری داشت که همیشه می­‌خواند. می‌گفت خودم این  را ساخته‌­ام. این اواخر خودش هم نمی‌­توانست شعرش را کامل بخواند.

مادرم گهواره‌­ای بهرم بساخت
از برم آراست بزم کی‌­قباد
...
رفته­‌رفته عمر من آمد به بیست
گفتم در جهان مرا مانند نیست
...
رفته‌رفته عمر من آمد به چل [چهل]
گشتم از کردارهای خود خجل
رفته‌رفته عمر من پنجاه شد
دل ز حال خویشتن آگاه شد
رفته‌رفته عمر من آمد به شصت
قاصد مرگ آمد و پهلوم نشست

و بقیه شعر در خاطرم نیست.

برای هر کسی که وارد خانواده می‌­شد، عروس یا داماد جدید، این شعر را می­‌خواند و می­‌گفت که این را خودم درست کرده­‌ام!

سال­‌های آخر عمرش کم­تر زمانی پیدا می­‌شد که ما را ببیند و یک بار این جمله را نگوید: “نامه فرستاده­‌ام به جناب عزرائیل! نمی­‌دانم چرا دیر کرده!” یا جمله­‌هایی در همین معنا؛ انتظار برای مرگ.

آقای ما مال و ثروتی نداشت. زمان جوانی­‌اش کارگری کرده بود. مغازه نقلی کوچکی داشت که انتهای حیاط خانه­‌شان ساخته بود. در مغازه­‌اش یخچال نداشت، پس هیچ چیزی که مجبور باشد در یخچال نگه دارد نمی‌­فروخت؛ غیر از نوشابه­‌های شیشه­‌ای قدیمی که آن­ها را در یک سطل بزرگ پر از یخ نگه می‌­داشت. نه زمین داشت که کشاورزی کند و نه دام و احشام. یادم است آن وقت که خیلی کوچک بودم، قبل از این که مدرسه بروم، یکی دوتا گاو نگه می­‌داشتند و یک الاغ هم داشتند که عصرها با یک پالان پر از علف برای گاوها، از در پایینی حیاط وارد می‌­شد! آخرین تصویری که از این لحظه در ذهنم باقی است مال بیش‌تر از بیست سال پیش است، شاید بیست و سه چهار سال پیش.

آقا از شصت و سه­‌چهارسالگی به بعد  تصمیم گرفت پیر باشد؛ پیرتر از آن­ که بخواهد برود صحرا و علف بیاورد و از گاوها نگهداری کند. البته فقط آن­ قدر پیر بود که حداقل بتواند توی مغازه­‌اش بنشیند و خرت و پرت بفروشد، آن قدر که بتواند ده تا پله حیاط تا خانه­‌شان را روزی چند بار بالا و پایین برود. گاهی هم برود شهر و برای پر کردن مغازه‌­اش جنس بیاورد.

وقتی رفت غیر از خانه­‌ا‌ی که در آن زندگی می­‌کرد، هیچ چیز نداشت. می­‌خواهم بگویم در زندگی­‌اش هرگز به این فکر نمی­‌کرد که پول بیش‌­تری دربیاورد، چیزی بخرد، خانه بزرگ­‌تر، دام و احشام، ماشین، وسیله، زمین یا هر چیز دیگری که بشود جزء دارایی به حسابش آورد.

نمی‌­دانم این چه خصلتی بود که داشت. شاید به شدت تمایل داشت وضعیت موجود را حفظ کند. شاید از آن­‌ها بود که یاد گرفته‌اند زندگی را با کمترین تجمل و امکانات بگذرانند و تمام کنند. شاید از آن­‌ها بود که خیال می­‌کرد وقتی نوه‌­دار شدی، دیگر خیلی پیر هستی و باید آردهایت را بیخته باشی و الکت را آویخته و بقیه کارها دیگر طمع است و زیادی ودردسر. حتی اگر ما هم می­‌خواستیم در زندگی خطر کنیم و کاری جدید، و تا حدی غیر معمول صورت دهیم به شدت سرزنشمان می‌­کرد.

پدر بزرگم آدم بداخلاقی نبود. خوش‌­رو بود و گاهی خوشمزه و بذله­‌گو. اما آدم کم طاقت و به قول گفتنی دل­‌کوچکی بود. حوصله سروصدا و شیطنت بچه نداشت. به بچه­‌های کوچک­‌تر دائم نهیب می‌­زد که آرام باشند. دلش خیلی کوچک بود، هر جا می­‌خواست برود یک ساعت قبلِ وعده‌­اش حاضر بود، آن هم در روستا که از این سر تا آن سرش را می‌­توان بیست دقیقه‌­ا‌‌‌‌ی گز کرد.

آقا دست و دلش باز بود. دوست داشت مهمان سر سفره‌­اش بنشیند. دوست داشت که جیبش پر پول باشد و همه را یک نفس پول توجیبی کند و بدهد به بچه­‌ها و حتی بزرگ­‌ها! دست­‌هایش مشت نمی‌شد برای مال جمع کردن. انگار کف دست‌­ها را در آب فرو کرده باشد، انگار که آب از دست‌هایش عبور کند و برود، پول کف دستش نمی‌­ماند. نه بلد بود پول دربیاورد و نه بلد بود نگهش دارد!

هر چقدر از پول توی جیبش راحت جدا می­‌شد از لباس‌­های تنش به سختی! سرمایی بود. هرگز ندیده بودم غیر از زمانی که وضو می­‌گیرد، جوراب به پا نداشته باشد. مسح را می­‌کشید و جوراب را به پا می­‌کرد. همیشه یک ژاکت یقه هفت روی پیراهنش می­‌پوشید. اصلا فرق نمی­‌کرد چه فصلی است، او در همه فصل­‌ها سردش بود. خودش با خنده تعریف می­‌کرد، وقتی رفته بود مکه ژاکت یقه هفت و کتش را پوشیده بود، آن جا یکی به شوخی گفته:”حاجی سرما نخوری!” آقای ما هم خندیده و گفته: ” چرا، پیرهنت را بده من بپوشم، سردم شده!”

آقای ما با این که مثل گنجشک دلش کوچک بود و آینده دور را نمی‌­دید، همان­ طور که از شصت سالگی تا نود سالگی­‌اش، هر روز فکر می­‌کرد امروز روز آخر زندگی­‌اش است، دوست داشت بزرگ باشد و به ثمرات عمرش افتخار کند. دوست داشت به بچه­‌ها و نوه­‌هایش، به آبا و اجدادش و حتی به داستان‌­ها و شعرهایش افتخار کند. بزرگ­‌ترین افتخارش این بود که پدر شهید است. قَسَمش همیشه این بود: “به جان شهیدم”.

سوره مَسَد را وقتی نُه سالم بود یادم داد. هنوز آن روز را یادم است. به روشنی صدایش را به خاطر می­‌آورم که آیه­‌ها را دانه‌دانه می­‌خواند و من تکرار می‌­کردم.

پدربزرگ زیبای من دو هفته قبل از رفتنش مریض شد. قبل از این می‌­توانست روی پاها بایستد، راه برود، گرچه عصا داشت و قدش خم شده بود اما هنوز سرپا بود. وقتی مریض شد دیگر نتوانست بلند شود. یک هفته بستری شد، اما باز به خانه برگشت. دو روز بعد روحش پر کشید، به راحتی پریدن یک گنجشک. در حالی که چشم­‌های روشن آبی‌­اش روی عکس پسر سرباز شهیدش خیره مانده بود. بعد از این همه انتظار، چه مرگ راحت خوبی داشت.

این هفته یک سال می‌­شود که او رفته و من چقدر دلتنگم که بیاید کنار پله­‌ها و به یک اسم تازه صدایمان کند، آن وقت بدوم پیش پایش و دست­‌های محکم پیرش را بگیرم و عصایش شوم. اما نه دیگر آقایی هست، نه خانه­‌ای و نه پله و ایوانی.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.